Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması 2023

Ağrı'nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması 2023

Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’nın kazananları belli oldu. Ağrı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 2500 kişilik Spor Salonunda 24 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen büyük finalde kazanan Taşlıçay Anadolu Lisesi Okulu oldu.

Ağrı Valiliği ve Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Hayrettin Atmaca Sağlık Eğitim ve Teknoloji Geliştirme Vakfı arasında Ağrı genelindeki tüm ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘‘Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’’ kazananları belirlendi.

Büyük finalde Taşlıçay Anadolu Lisesi’nden katılan ilk grup 1.’liği göğüslerken, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi 2., Taşlıçay Anadolu Lisesi adına katılan bir diğer ekip ise 3. Oldu.

Yarışmanıhn büyük finaline; Ağrı Valisi Osman Varol, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, AK Parti Ağrı Milletvekili Ruken Kilerci, Atmaca Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca katıldı.

Sunny Teknoloji Arge  Merkezi Genel Müdürü Baki Onur GÜR, Sunny Elektronik A.Ş Pazarlama Direktörü Melike OĞUZ, Sunny Teknoloji Arge Merkezi Yazılım Mühendisi İbrahim İNCE, Sunny Teknoloji Arge Merkezi Yazılım Mühendisi Gökçe KAYA, Sunny Teknoloji Arge Merkezi Donanım Mühendisi Murat ULUSOY, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Öğretim Görevlisi Ömer OKUCU, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Mehmet Mehdi KARAKOÇ,  Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü MEBBİS Yöneticisi Şevket KOTAN, Ağrı Eleşkirt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Mehmet TOSUN’un Jüri üyeliğini yaptığı yarışmada finale kalan 20 okulun takımları kıyasıya yarıştı.

Labirent Robot Yarışması kapsamında tasarlanan robotların kıyasıya yarıştığı etkinlikte, takımlar en kısa sürede en fazla QR kodu okuyan robotu tasarlamak için yarıştı.

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde eğitim gören tüm ortaokul ve lise öğrencilerinin teknolojik tasarımlar yapmaya teşvik edilmesi, teknolojiye olumlu yönde ilginin artırması ve mesleki becerilerini geliştirilmesi amaçlanan yarışmanın büyük finali oldukça renkli görüntülere sahne oldu.

Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışmasının ön elemesi sonucu finale kalan 20 okulun malzeme ihtiyaçları Hayrettin Atmaca Sağlık Eğitim ve Teknoloji Geliştirme Vakfı ile Sunny Elektronik tarafından karşılandı.

En kısa sürede en fazla QR kodu okumayı başaran robot tasarımıyla yarışmanın kazananı Taşlıçay Anadolu Lisesi olurken; 1.’ye 75.000, 2’ye 50.000 ve 3’üncüye 25.000 TL ödül verildi.