“Ağrı’nın Zirvesinden Gerçek Hikayeler” Teknoloji ile Hayallerine Ulaşmak İsteyen Öğrencilerin Hikayesi Belgesele Dönüştü

SUNNY Elektronikin öğrencilerin robotik konusunda kendilerini geliştirmeleri için hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması” başarılı yönetmen Sevinç Baloğlunun gözünden beyaz perdeye yansıdı. Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdırdan yarışmaya katılan öğrencilerin, coğrafi koşulların zorluğuna rağmen kendilerini geliştirmek adına yaptığı çalışmalar, ailelerin ve öğretmenlerin desteği Ağrı’nın Zirvesinden Gerçek  Hikayeler” belgeselinde onların gözünden anlatıldı.Türkiyenin en büyük elektronik üreticileri arasında yer alan SUNNY Elektronikin ilk defa geçen sene düzenlediği Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’nın ikincisi, Ağrı ve civar illerden öğrencilerin, ailelerin ve yerel yönetimin katılımı ile tamamlandı. Bölgedeki çocukları, teknolojinin sunduğu yeni bilgi ve becerilerle tanıştırmak, yeteneklerine yönelik farkındalıklarını artırmak için düzenlenen yarışmanın bu seneki süreci, yarı finale kalan öğrencilerin gerçek hikayelerinin yer aldığı bir belgesel ile taçlandı. Sevinç Baloğlunun yönetmenliğini üstlendiği bu anlamlı belgeselde, ülkemizin zorlu coğrafyasında okuyan öğrencilerin, çocuklarının geleceğine ışık tutmak isteyen ailelerin ve görevlerini en iyi şekilde yapmak için çalışan öğretmenlerin hikayeleri yer aldı.

Ağrı’dan yola çıkarak, Türkiyenin her noktasında birbirinden değerli ve yetenekli öğrencilere ulaşmak üzere bu sosyal sorumluluk projesine başladıklarını belirten Atmaca Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, hazırladıkları belgesel ile kalıcı biz iz bırakmayı arzu ettiklerini dile getirdi. Atmaca Geçen sene başlattığımız Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması ile bu sosyal hareketin ilk adımını attık ve dalga dalga büyüyen etkisini gördük. Bu anlamlı projemizin, tıpkı kutup yıldızı gibi gençlere yön göstermesi, ışık vermesi için bu sene tüm süreci anlatan bir belgesel hazırladık. Biz Ağrılı bir aileyiz. Oranın çetin şartlarını sevgili babam gibi birçok kişi yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Hayallerini karların altına saklamak ya da yolların ardında bırakmak istemeyen çocukların çabalarını, bu belgeselde anlatmak istedik. Sadece çocuklar değil, aileler için de açılan yeni kapıları, değişen hayatları, büyüyen umutları, çok kıymetli yönetmenimiz Sevinç Baloğlunun profesyonel bakış açısı ilebu insanların dilinden anlatmaya çalıştık. Önümüzdeki günlerde belgeselimizi online platformlarda yayınlayacağız. Dilerim ki bu belgesel bir başarı, bir hayat yolculuğu olarak hafızalarda kalır ve birçok kişiye hem başarmak, hem de başarmak isteyenlere destek olmak için ilham veriraçıklamasında bulundu.


Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’, Parlak Bir Renk Olarak Işıldıyor

Doğduğu topraklara, gençlere yönelik projelerle dönme azmindeki Atmaca Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmacayı gönülden tebrik ettiğini ifade eden Yönetmen Sevinç Baloğlu ise proje hakkındaki düşüncelerini şu şekilde özetledi: “Ülkemizde hayata geçirilen bilim ve kültür projelerini, Türkiye haritası üzerinde bir renk skalası ile göstermek istesek, bu degrade renk biliyoruz ki batıdan doğuya doğru hep solgunlaşır. Sunny Elektronikin Hayrettin Atmaca Vakfı ile hayata geçirdiği Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’, doğu beyazının içinde parlak bir renk olarak ışıldıyor gerçekten. Bu ışık, beni de bir yönetmen olarak sadece bir yarışma ile değil, başarının ardındaki zoru yenen gerçek hikayelerle tanıştırdı. Belgeseli şekillendiren de bu teknoloji yarışmasının fonunda, zoru başarmak için çalışan; bir dokunuş, bir fırsat bekleyen ve bu fırsatı yakaladıklarında onu nasıl başarıya dönüştürebileceklerini anlatan gençlerin hikayeleri oldu. Bu yarışma, onlar için bir özgüven, bir kendini keşfetme yolculuğu oluyordu aynı zamanda. Bu yolculuğun iz düşümünün bir parçası olduğum için çok mutluyum.

Final Yarışında Öğrenciler Heyecan Dolu Dakikalar Yaşattı


Bu sene ikincisi düzenlenen Ağrı’nın Zirvesinde Teknoloji Yarışması’na Kars, Ardahan ve Iğdırdan da ortaokul ve lise öğrencileri katıldı. Ekiplerde kız öğrencilerin de yer alması koşulu bulunan yarışmada 20 ekip yarı finale kaldı. Mayıs ayında 2 bin 500 kişinin üzerinde geniş bir katılımla gerçekleştirilen final yarışmasında ekipler, kendi tasarımları olan robotlarını, belirlenen parkurda final noktasına en kısa sürede ulaştırmak için yarıştı. Heyecanlı anların yaşandığı yarışmayı 1 dakika 22 saniye ile Iğdır Bilim Sanat Merkezi öğrencileri kazandı. Kazanan ekip 100 bin TL birincilik ödülünün sahibi oldu. Yarışmada ikinci olan Iğdır Aras Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ekibi 75 bin TL, üçüncü olan Ağrı 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi ekibi ise 50 bin TL ile ödüllendirildi.

Comments are closed.